Mechaniczny Hamlet rzeźba z części zegarków
 

Bezpieczne płatności

 

Szybka wysyłkaw dni robocze

 

Osobista obsługa klienta

Exist or get Extinct - naszyjnik sci-fi z robotem

Ilość

Gdy umysł przesiądzie się na nową maszynę i spojrzy z czułością w oczodoły własnej śmierci...

czy będzie wtedy nadal człowiekiem?

*

Pewne rzeczy skazane są na zagładę i zapomnienie ze względu na samą swą wyjątkowość; niepowtarzalność należy do definicji cudu. Natomiast to, co pospolite, trwa wiecznie.”

Jacek Dukaj – Inne Pieśni

*

"To be, or not to be..." szekspirowski dylemat mimo upływu niemal 420 lat nadal pozostaje aktualny. Często tłumaczony w sferze ekonomiczno-konsumpcyjnej na „być, czy mieć” obecnie nabiera innych konotacji. Oto stoimy na progu gruntownych zmian cywilizacyjnych wywołanych na wielu płaszczyznach przez jeden porażający czynnik: wzrost.

To on spowodował konieczność postępu technologicznego sprzężonego ze wzrostem populacji, który z kolei popchnął gospodarki do przeciążenia możliwości autoregulacyjnych ekosystemu planety. To z kolei nieodwołalnie skutkuje zmianami klimatycznymi i w świetle ostatnich wiadomości zmianami biologicznymi w otaczającym nas środowisku a co za tym idzie – w nas samych.

Już od kilkudziesięciu lat suplementujemy swój sposób żywienia (świadomie, lub nie) a otaczające nas technologie niemalże wdzierają nam się żywcem pod skórę. Smartfony stają się protezą dla naszych mózgów (pamięć, orientacja w terenie, zdolność uczenia się i rozwiązywania problemów – wszystko w elektronicznej ściądze obsługiwanej kciukiem), internet i media społecznościowe stają się protezą naturalnych relacji międzyludzkich, i w końcu medyczne i farmakologiczne protezy, które utrzymują nas przy życiu dłużej, niż pozwoliłaby na to natura. Do stołu dosiada się również genetyka, która może dołożyć kilka asów do talii kart w rozdaniu na XXI wiek.

Tak jak obecni nastolatkowie nie potrafią wyobrazić sobie świata bez sieci, tak być może za kolejne kilkadziesiąt lat nie będzie można sobie wyobrazić życia bez modyfikacji w obrębie naszych organizmów. Obecnie bycie on-line i up-date to dla wielu warunek przetrwania w otaczającym nas Świecie. Wkrótce może się okazać, że równie istotny będzie up-grade naszych ciał. Nie tylko dla „społecznej zabawy”, ale z czysto egzystencjalnych uwarunkowań środowiskowych.

*

Jak daleko posuniemy się w zmianach nas samych jako ludzi?

Jak daleko będziemy zmuszeni się zmienić, by przetrwać w coraz trudniejszych warunkach?

Gdy chwycimy auto-ewolucję we własne ręce – co i gdzie nas powstrzyma?

W ilu procentach musimy się zmienić, by stać się nowym gatunkiem?

Czy będziemy wtedy „nadal człowiekiem”?

*

Hamlet w sztuce współczesnej

A przede wszystkim niech uwierzą w siebie.

I staną się bezradni jak dzieci, ponieważ słabość jest wielka, a siła jest niczym.

W chwili narodzin człowiek jest słaby i wiotki, w chwili śmierci – twardy i sztywny.

Gdy drzewo rośnie, jest delikatne i łamliwe, kiedy usycha i marnieje, umiera.

Twardość i siła to towarzysze śmierci. Giętkość i słabość są przejawami życia.

To, co zatwardziałe, nigdy nie wygra....”

Andriej Tarkowski – Stalker

*

Dostosuj się lub giń.

Exist or get Extinct.

*

*

Robotyczny naszyjnik "Exist or get Extinct" został stworzony na 29 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej "Wciąż człowiek?", gdzie został zakwalifikowany przez jury do głównej wystawy konkursowej. W tym roku na konkurs nadesłano 357 prac, z czego do wystawy głównej zakwalifikowano 44. Tu znajdziesz katalog wystawy.

Opis

Kolekcja biżuterii
Mechaniczne Miniatury
Kolor
czarne
srebrne
zielone
złote
Oprawa
Srebro

Zobacz także

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password