Biżuteria z komunikatem
 

Bezpieczne płatności

 

Szybka wysyłkaw dni robocze

 

Osobista obsługa klienta

THE ONE Dollar - Oryginalny srebrny naszyjnik z bursztynem

Srebrny naszyjnik z ekologicznym przesłaniem.

6 500,00 zł
Brutto
Ilość
Dostępne od ręki
TRYB

Ten unikatowy naszyjnik z naturalnym bursztynem bałtyckim porywa nie tylko swoim wyglądem, ale również historią, którą opowiada. A jest to nasza historia - ludzi żyjących w XXI wieku, lecz opowiedziana z perspektywy czasu. To jak list przysłany w butelce... z przyszłości.

Jantar tworzy się przez miliony lat - wykorzystaliśmy ten fakt tworząc nietypowy naszyjnik, jaki według nas, mógłby zostać wykonany w odległej przyszłości, przez przedstawiciela nowej, wschodzącej cywilizacji post-homo-sapiens. Wybiegając wyobraźnią w przyszłość wybraliśmy materiały naturalne: bursztyn, srebro, topaz, skóra i nadaliśmy mu kształt stylizowany na organiczną formę nawiązującą zarówno do świata flory (skojarzenie z gałęziami), jak i fauny (podobieństwo do macek ośmiornicy). Mimo to położyliśmy też nacisk na pewną delikatność kształtu, elegancką naturalność. Tak, by pomimo okazałych rozmiarów i organicznego wyglądu ten srebrny naszyjnik był naprawdę niezwykły, lekki optycznie i po prostu piękny.

Ten naturalny naszyjnik z bursztynem to przestroga. Co pozostanie po nas tak bezwzględnie niszczących swoje otoczenie? Praca jest również ciekawa ze względu na to, iż nie tylko wybiega w przyszłość, lecz również nawiązuje do przeszłości - historii Stanów Zjednoczonych - mocarstwa, które miało ogromny wpływ na współczesną cywilizację oraz kierunki jej rozwoju. Zrobiliśmy to poprzez ukazanie fragmentu Wielkiej Pieczęci przez pryzmat słonecznego jantaru, który często kryje w sobie pamiątki z przeszłości. A oto i opowieść, jaką snuje ten niezwykły bursztynowy naszyjnik:

*

Na początku XXI wieku ludzkość miała szansę, by powstrzymać katastrofę ekologiczną.

Jedyną szansę by ocalić ich cywilizację.

Ludzie jednak nie uwierzyli, że to naprawdę był krytyczny moment, a zarazem wielka okazja.

Zaprzepaścili szansę, by ocaleć, więc przeminęli…

*

Niczym delikatny owad schwytany w żywicę...

jeden nietrwały, umowny* dolar zamknięty w bursztynie.

Symbol potęgi i rozrostu cywilizacji.

I główna przyczyna klęski ekologicznej.

Teraz jest tylko małą pamiątką z przeszłości.

Bezcenny.

Bezwartościowy.

*

Minął odpowiedni czas, by podjąć właściwe decyzje.

Pan wejrzał na ich niewystarczające działania (coeptis) bez upodobania.**

I stał się Nowy Porządek Wieków (Novus ordo seclorum).***

*

Skrawek pamięci w ostatniej kropli wody****

na końcu uschniętej gałęzi ewolucji.

Woda pamięta. Woda niesie życie.

*

Główne materiały: srebro oksydowane, naturalny bursztyn bałtycki, banknot, naturalny topaz Swiss, naturalny rzemień.

Masa srebra pr. 925: 27,6 g

Certyfikowany bursztyn bałtycki użyty do tej realizacji ma masę 15,6 g. Cechuje się niespotykaną przejrzystością i pięknym słoneczno-żółtym kolorem. Jest to wyjątkowy pod względem estetyki okaz. Został zbadany spektrometrem w Amber Museum i uzyskał świadectwo potwierdzające, iż jest to oryginalny bursztyn bałtycki - naszyjnik zostanie przekazany nabywcy wraz z tym dokumentem. Ze względu na wartość kamienia zdecydowaliśmy się nie ingerować w niego. Fragment banknotu w istocie znajduje się pod bursztynem, a nie w nim.

Praca wykonana całkowicie ręcznie. W jednym egzemplarzu. Sygnowana i ocechowana.

Wymiary zawieszki: ok 11cm x 7cm x 2cm.

Długość (obwód naszyjnika) - ok 42 cm.

*

Przypisy:

* wartość dolara jest jedynie umowna, od lat 70 tych waluta USA nie ma już pokrycia w rezerwach złota. Papierowy pieniądz ma wartość tylko dopóki w nią wierzymy.

** na rewersie Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych u szczytu piramidy znajduje się Oko Opatrzności oraz sentencja "Annuit Coeptis" (tłum.: [Bóg] spojrzał z upodobaniem na nasze przedsięwzięcie). W naszyjniku celowo wyeksponowaliśmy fragment banknotu z Okiem Opatrzności oraz słowo "coeptis" (działanie/przedsięwzięcie). Sugerujemy, iż Bóg nie będzie zadowolony widząc całokształt działań ludzi, które choć nie celowo, ale niszczą Jego dzieło oraz swoją przyszłość popełniając spektakularnie głupie zabójstwo... własnych potomków.

*** "Novus ordo seclorum" to druga sentencja widoczna na rewersie Wielkiej Pieczęci. Oznacza "Nowy porządek wieków".

**** Końcówka napisanej przez nas historii jest dość wywrotowa. Pamięć wody jest trudną do obronienia hipotezą pseudonaukową (jakich wiele we współczesnym Świecie... niewiele wartych, ale wpływających na nasze działania i wybory). Ale... pijemy tą samą wodę, którą piły dinozaury. Ona krąży w ekosystemie i choć zapewne nie "zapamięta" w sposób świadomy nas - istot, które wykończyły się same, zaburzając - nomen omen - także światową gospodarkę wodną, to może za kilka milionów lat ta sama woda da sprzyjające warunki do rozwoju nowemu życiu, nowej gałęzi ewolucji. Oby te istoty były od nas bardziej roztropne.

Opis

Kolekcja biżuterii
Mechaniczne Miniatury
Kolor
białe i jasne
niebieskie
szare
Oprawa
Srebro

Zobacz także

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password